usdpln: brak reakcji

Opublikowane przez GUS dane makroekonomiczne nie są dobre, a mimo to nie obserwujemy wielkiej reakcji na parze USD/PLN. W listopadzie sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 8.3% R/R, wobez prognozowanego przez rynek wzrostu o 9%. W relacji miesięcznej sprzedaz spadła natomiast o 6.7%, po wzroście o 4.3% miesiąc wcześniej. Dane rozczarowują, szczególnie że wzrost sprzedaży napędzany był głównie przez sprzedaż samochodów. Jej dynamika sięgała 11.8% M/M i 21.9% R/R. Ma to związek ze zmianą przepisów o podatku VAT. Od stycznia przyszłego roku sprzedaż samochodów powinna się zmniejszać, dlatego ten segment będzie miał negatywny wpływ na wyniki sprzedaży. Słabe były też dane o koniunkturze gospodarczej. W grudniu pogorszyła się ona w budownictwie, przemyśle i handlu. Jedynie neutralnym raportem były dane o stopie bezrobocia, która w listopadzie wzrosła do 11.7% z 11.5% miesiąc wcześniej, co było wynikiem zgodnym z rynkowym konsensusem.

Citigrouo prognozuje, że w przyszłym roku Rada Polityki Pieniężnej może podwyższyć stopy procentowe o 100 pkt. bazowych, natomiast na Węgrzech koszt pieniądza wzrośnie o 25 pkt. bazowych.

Forint (EUR/HUF 277.54) traci po decyzji Fitch o obniżeniu ratingu. Sama decyzja nie jest dużym zaskoczeniem, bo oczekiwano obniżenia ratingu do końca roku.

Advertisements

About abwehra group

The Art&Science of Trading Gold
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s