podwyżka stóp w Chinach

Ludowy Bank Chin podwyższył o 25 pkt. bazowych (do 2.75%) benchmarkową jednoroczną stopę depozytową, natomiast analogiczna stopa pożyczkowa po takim samym wzroście jest obecnie na poziomie 5.81%. To druga podwyżka w tym roku. Na rynkach walutowych reakcja była krótkotrwała, gdyż wygrała koncepcja kontynuacji rajdu Świętego Mikołaja. I tak mocno zależny od wieści z Chin kurs AUD/USD (wykres dzienny), po początkowym spadku do 0.9986 z 1.0042 w piątek na zamknięciu, obecnie testuje poziom 1.0037. Wygląda więc na to, że nic nie jest w stanie zburzyć dobrych humorów inwestorom.

EURUSD: bez zmiany

Podwyżka stóp procentowych w Chinach, jakkolwiek wywołała niewielki skok zmienności na eurodolarze, to nie wpłynęła na zmianę układu sił. Wprawdzie wykres godzinowy tej pary zdołał opuścić kanał spadkowy, w jakim poruszał się od 14 grudnia, ale to zbyt mało, by mówić o sygnale kupna. Takim sygnałem będzie wybicie powyżej lokalnych szczytów z ostatnich dni na wykresie godzinowym. Taki ruch jest możliwy, lecz mało realny w kontekście ponownie rosnącej rentowności w USA. Dlatego jeżeli bedzie ona kontynuować ten ruch, to szanse na mocniejsze wzrosty EUR/USD są małe.

GBPUSD: powrót do spadków

Po dwóch dniach wzrostowej korekty, kurs GBP/USD (1.5397) wrócił do spadków. O ile trudno prognozować, czy jutro ta tendencja się utrzyma, to już w perspektywie najbliższych 2-3 tygodni ruch do dołu jest bardzo prawdopodobny. Przekonuje o tym przełamana jeszcze w listopadzie linia trendu wzrostowego (wykres dzienny GBP/USD), formacja głowy z ramionami, przełamany dołek z przełomu listopada i grudnia, czy też sygnały sprzedaży na podstawowych wskaźnikach. Pierwszym wsparciem jest minimum z września. Znaczenie wymienionych podażowych sygnałów jest jednak na tyle duże, że poziom ten powinien zostać pokonany.

EURCHF: obrona

Wykres godzinowy EUR/CHF obronił dolne ograniczenie kanału wzrostowego. To wzmacnia wspomniany kanał. Obecnie preferowane są długie pozycje.

USDPLN

Poniedziałek przyniósł stabilizację notowań dolara oraz niewielkie umocnienie euro w relacji do złotego. O godz. 12.28 pm kurs USD/PLN testował poziom 3.0254, a EUR/PLN 3.9792 zł. Nieco większych emocji należy oczekiwać we wtorek.

Sobotnia decyzja o drugiej w tym roku podwyżce stóp procentowych w Chinach, nie wywołała większych emocji na rynku walutowym. Takiego wpływu nie miały również słowa Adama Głapińskiego z RPP, który zapowiedział podwyżkę stóp w I lub II kwartale 2011 r., prognozując równocześnie umocnienie złotego w przyszłym roku. Opinie te pokrywają się z rynkowymi oczekiwaniami, nie tworząc żadnej wartości dodanej. Tak samo jak zasugerowane przez Głapińskiego uzależnienie skali podwyżek od kursu złotego. Przy braku publikacji makroekonomicznych, jedynymi czynnikami mającymi wpływ na notowania polskiej waluty były nastroje na rynkach globalnych oraz zachowanie EUR/USD. Jednakże wpływ ten był ograniczony przez nieobecność inwestorów z Londynu. Czy też przez obecność BGK, który jak się uważa działał na zlecenie Ministerstwa Finansów “pilnując” kursów w ostatnich dniach roku (od ich poziomu na koniec roku będzie zależała wysokość zadłużenia zagranicznego). Nieco ciekawiej będzie we wtorek, ze względu na pojawienie się potencjalnych impulsów mogących mieć wpływ na notowania złotego. Oprócz nastrojów na rynkach globalnych i notowań EUR/USD, będą to publikowane jutro indeksy S&P/Case-Shiller, Conference Board oraz Fed z Richmond.

Advertisements

About abwehra group

The Art&Science of Trading Gold
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s